Northern Teritorry, Australia - květen 2009
Aboridžinec se po mě začal sápat hned, jak mě uviděl. Může mu být tak osmnáct. Má krví podlité oči a táhne z něj chlast. Chce peníze. Uhýbám a táhnu Natálku pryč.
Aboridžinci obývající nejsevernější australské město Darwin v drtivé většině ujíždějí na alkoholu. Od rána se potácí ulicemi, hledají peníze a snaží se žebrat. Jejich šťastnější příbuzní žijící v klanech hlouběji ve vnitrozemí se alkoholu vyhýbají a většinou pracují jako průvodci v národních parcích. S nimi se setkáváme o pár dní později a působí na nás naprosto odlišným dojmem. Posloucháme jejich příběhy z „dob snění“, kdy byla stvořena Austrálie a s ní i Aboridžinci. Učí nás hrát na didgeridoo, což je zjednodušeně řečeno dlouhý a dutý kus větve, na který se vyluzují zvuky podobné troubení jelenů anebo mručení medvěda. Je to výhradně záležitost mužů, ale přes veškerou lásku k hudbě a tělesné dispozice jsem schopný do pomalovaného klacku jen párkrát prsknout a vzdávám to. Aby člověk uměl hrát na didgeridoo, být chlapem evidentně nestačí. Ženy oproti tomu mají na starosti jídlo. Pokud byste nevěděli, jak zacházet s hadem tak, aby z něj byla dobrá večeře, postup je následující: Chytnete hada. Jeho hlavu vložíte do úst a trhnete mu za ocas. Pokud vám u toho nevypadnou zuby, had by měl být mrtvý. A pak jej pečete. Asi by ze mě nebyl dobrý Aboridžinec. Aboridžinská žena už vůbec ne.
Darwin je sedmdesáti tisícové město topicí se celoročně v potu a prachu tropických třicetistupňových veder. Začíná se tu žít po západu slunce. Ještě v pět hodin ráno jsou ulice rušnější než v pravé poledne. Povadlé krásky zmoženě sedí na chodnících před bary, zatímco jejich nagelovaní rytíři zvracejí za nejbližší palmou. Najednou proti mně běží polonahá Australanka: „gimme five“ a směje se na celý Darwin.
Ve zkratce: prošli jsme skrz Litchfield National Park, Kakadu National Park, Katherin Gorge a kolem Edith Falls.
Fotoalbum: http://nam.rajce.idnes.cz/Northern_Teritorry%2C_Australia_-_kveten_2009/